...
Tematy muzyczne, przemślenia życia codziennego oraz wiele, wiele innych spraw. Zapraszam!
Blog > Komentarze do wpisu
Polska, kraj metalem płynący..
Polska od kilku dekad jawi się w świecie jako jedno z tych miejsc na kuli ziemskiej, gdzie powstaje wiele znakomitej muzyki.
Kraj nad Wisłą to nie tylko – jakże świetna – muzyka Chopina czy Szymanowskiego.
To także – i na szczęście – nie tylko miejsce gdzie powstaje zwykły, przaśny, komercyjny chłam, serwowany w większości stacji radiowych i kilku telewizjach muzycznych.
Od wczesnych lat osiemdziesiątych, czyli mniej więcej od powstania Vadera, a wcześniej jeszcze za sprawą między innymi takich zespołów jak Kat czy Turbo, w Polsce powstaje mnóstwo znakomitej i naprawdę trzymającej poziom muzyki – także właśnie metalowej, bo obecnie, pisząc te słowa skupiam się wyłącznie na niej.
Behemoth, Decapitated czy wspomniany Vader to czołówka, która gra na światowym poziomie. Co więcej jest zdecydowanie bardziej doceniana poza rodzimymi granicami.
Ostatni album Vadera Impressions In Blood dalej potwierdza i utwierdza mnie w tej tezie.
W ostatnich dniach namiętnie i bardzo intensywnie wracam do tej płyty. Słuchając i podziwiając, nie z mniejszym zachwytem, jaki czyniłem tuż po ukazaniu się płyty, zadaje sobie kilka pytań.
W muzyce nie ma zasadniczych ograniczeń. Jedyne, co może w jakikolwiek sposób hamować odbiór to wyobraźnia – zarówno słuchaczy jak i twórców. Ale w przypadku zacnych panów z Vadera ten argument padł nim powstał. Bo wyobraźni im na pewno nie brakuje.
Jest całe mnóstwo wybitnych płyt, porywających, ponadczasowych, bez podziału na jakieś tam style czy gatunki, ale są takie płyty – jak na przykład In Absentia Porcupine Tree, Betches Brew Milesa Davisa, czy właśnie Impressions In Blood Vadera, gdzie podczas słuchania zastanawiamy się gdzie jest granica piękna, możliwości, tego czy można nagrać jeszcze lepszą, immanentnie porywającą płytę...?
Z pewnością można, bo sztuka, a zwłaszcza muzyka nie znosi ograniczeń. A jak rzekł niegdyś Henri Bergson: „Od wieków pojawiają się ludzie, których zadanie polega na tym, aby widzieć i ukazywać nam to, czego nie dostrzegamy w sposób naturalny. Ludźmi tymi są artyści.”
środa, 23 stycznia 2008, lukaszmodrzejewski

Polecane wpisy

  • Posumowanie mijającego roku

    Kulturalne podsumowanie mijającego roku 2008: Najciekawsze płyty: Steven Wilson - Insurgentes No-Man - Schoolyard Ghosts Meshuggah - obZe Autechre – Quari

  • Święta

    Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny... Dawno nie było żadnej notki, więc tym bardziej pomyślałem, że taka okazja to dobry przyczynek do n

  • Samotność

    Moje życie prawie się wypaliło Pokazałaś mi, że dwie połowy razem są silniejsze Odzyskałem siłę i na nowo odkryłem miłość Sam nie dałabym rady Dzięki, że w porę